Het Europees Parlement heeft op 17 juni ingestemd met de nieuwe Europese verordening voor Nieuwe Genomische Technieken (NGT). Het amendement dat werd ingediend om het hele voorstel te verwerpen werd met 421 stemmen afgewezen. Ook de overige amendementen werden afgewezen. Hiermee komt na jaren van debat en onderhandelingen definitief een nieuw wettelijk kader beschikbaar voor het gebruik van deze technieken in de Europese veredeling.
Eerder deze week gaf ook de milieucommissie van het Europees Parlement (COMENVI) al met een duidelijke meerderheid groen licht voor de compromistekst die tijdens de trilogen is overeengekomen. Met de plenaire stemming van vandaag is de laatste politieke hobbel genomen.
Doorbraak na langdurig traject
Met deze beslissing komt een langdurig Europees besluitvormingsproces tot een belangrijke afronding. De afgelopen jaren heeft Plantum zich, samen met partners in de sector, intensief ingezet om beleidsmakers en politiek te informeren over wat NGT inhoudt en waarom deze technieken van belang zijn voor de toekomst van de land- en tuinbouw. Dit besluit betekent dat er nu eindelijk duidelijkheid komt over de toepassing van nieuwe veredelingstechnieken in Europa.
Wat houdt de verordening in?
De nieuwe regelgeving maakt onderscheid tussen verschillende typen NGT-toepassingen. Planten die vergelijkbaar zijn met conventioneel veredelde gewassen worden in een aparte categorie geplaatst en kunnen, na verificatie, onder een eenvoudiger toelatingsregime worden verhandeld. Voor andere toepassingen blijft aangepaste regelgeving gelden. Daarnaast bevat de verordening afspraken over transparantie in de keten, onder andere via labeling van uitgangsmateriaal. Met dit kader wil de Europese Unie ruimte bieden voor innovatie, terwijl tegelijkertijd waarborgen in de keten behouden blijven.
Volgende fase: uitwerking en implementatie
Met het besluit van vandaag start een nieuwe fase waarin de verordening verder wordt uitgewerkt in uitvoeringsregels. Deze implementatiefase zal naar verwachting enkele jaren duren voordat de regelgeving volledig in de praktijk kan worden toegepast.
Michiel Klompenhouwer, directeur van Plantum:
“Dit is een doorbraak voor de sector. Na jaren van uitleggen, onderbouwen en gesprekken voeren ligt er nu een Europees kader waar we echt mee verder kunnen. Dit geeft veredelaars en telers perspectief om nog breder te innoveren én zorgt ervoor dat Europa kan aanhaken bij de ontwikkelingen in de rest van de wereld. Dat is essentieel voor een gelijk speelveld en de toekomst van onze sector.”
Gerelateerde artikelen
Dutch Seed Symposium 2026
Registrations open! The Dutch Seed Symposium 2026 takes place on Wednesday October 7th in Wageningen.
Lees meerIBEB-EU: No new emerging threat from Bremia lactucae in Europe in 2026
Persbericht van de International Bremia Evaluation Board Europe (IBEB-EU) over Bremia lactucae in Europa.
Lees meerPolitiek akkoord over nieuwe Europese PRM verordening
Op 15 juni 2026 is een Europees akkoord bereikt over de nieuwe Europese verordening voor...
Lees meer


