Politiek akkoord over nieuwe Europese PRM verordening

18 | 06 | 2026

Op 15 juni 2026 hebben de Europese Commissie, het Europees Parlement en de Raad een politiek akkoord bereikt over de nieuwe Europese verordening voor plantaardig uitgangsmateriaal (Plant Reproductive Material; PRM). Daarmee is een belangrijke mijlpaal bereikt in een wetgevingstraject dat de afgelopen jaren intensief is gevolgd door de veredelings- en uitgangsmaterialensector.

 

Hoewel de definitieve compromistekst nog nader moet worden geanalyseerd, is de eerste indruk van Plantum overwegend positief. Veel onderwerpen die eerder tot zorgen leidden, lijken in de onderhandelingen te zijn afgezwakt of verduidelijkt. Zo is de voorgestelde duurzaamheidsbeoordeling binnen de rassenbeoordeling (VSCU) aanzienlijk minder zwaar uitgewerkt dan in eerdere voorstellen. Ook lijkt een eventuele uitbreiding van VCU‑eisen naar andere gewassen voorlopig niet aan de orde, omdat een evaluatie van het systeem pas op langere termijn zal plaatsvinden.

 

Fundament blijft overeind

Een belangrijk uitgangspunt voor de sector blijft behouden: de fundamenten van het bestaande Europese systeem blijven overeind. Dat betekent dat registratie van rassen, certificering van uitgangsmateriaal en het systeem van toezicht en officiële controles in de basis niet veranderen. Daarnaast zijn er vooralsnog geen signalen dat er grote nieuwe administratieve verplichtingen of aanvullende markttoegangseisen worden ingevoerd.

 

Bert-Jan Ruissen (Fractie Europese Conservatieven en Hervormers) is blij met de uitkomst: ‘Ik heb me als mede-onderhandelaar sterk gemaakt voor een systeem dat kwaliteit en een gelijk speelveld voor producenten blijft garanderen. Blij dat we daar goede afspraken over hebben kunnen maken en dat we daarbij hebben kunnen voortbouwen op het bestaande goedwerkende systeem. Uitgangsmateriaal uit Nederland staat wereldwijd bekend om de topkwaliteit en dat willen we graag zo houden. Goed en betrouwbaar uitgangsmateriaal is voor boeren en tuinders van belang voor een succesvolle teelt.”

 

Specifieke onderdelen

Tijdens de triloogonderhandelingen is op een aantal specifieke onderdelen overeenstemming bereikt. Het gaat onder meer om uitzonderingen voor zaden bedoeld voor niet‑professioneel gebruik, afspraken over de uitwisseling van zaden tussen boeren en een (beperkte) vrijstelling voor micro‑ondernemingen. Ook zijn er afspraken gemaakt over de beoordeling van rassen, waaronder de verdere uitwerking en evaluatie van de VSCU‑bepalingen, en over enkele technische onderwerpen zoals herbicide‑tolerante rassen en de regels rond officiële controles en inwerkingtreding.

 

Nog niet volledig

Voor Plantum‑leden betekent dit dat het toekomstige kader naar verwachting werkbaar blijft en dat de extra regeldruk beperkt lijkt. Tegelijkertijd is het beeld nog niet volledig. De definitieve tekst van het akkoord is nog niet beschikbaar en zal in de komende periode nader worden bestudeerd om de precieze impact voor verschillende sectoren en gewassen goed in kaart te brengen.

 

De komende fase staat dan ook in het teken van verdere uitwerking en voorbereiding op de implementatie van de verordening. Plantum blijft de ontwikkelingen nauwgezet volgen en zal leden informeren zodra er meer duidelijkheid is over de definitieve inhoud en de praktische gevolgen.

 

Gerelateerde artikelen

Dutch Seed Symposium 2026

Registrations open! The Dutch Seed Symposium 2026 takes place on Wednesday October 7th in Wageningen.

Lees meer

IBEB-EU: No new emerging threat from Bremia lactucae in Europe in 2026

Persbericht van de International Bremia Evaluation Board Europe (IBEB-EU) over Bremia lactucae in Europa.

Lees meer

Europees Parlement geeft groen licht voor NGT-verordening

Het Europees Parlement heeft op 17 juni ingestemd met de nieuwe Europese verordening voor Nieuwe...

Lees meer

Meld je nu aan voor een plantum lidmaatschap