Frans voorstel om “in vitro mutagenese” te weren
Op 6 mei jl. heeft het Franse ministerie een ‘Draft Decree’ voorgelegd aan de Europese Commissie. Hierin staat dat Frankrijk producten van “in vitro mutagenese” als gereguleerde GGO’s beschouwt. Specifiek stelt men voor een aantal herbicidetolerante koolzaadrassen te verbieden in Frankrijk.
Dit voorstel heeft een zogenaamde TRIS (Technical Regulations Information System) procedure in gang gezet omdat de Commissie een mogelijke inbreuk op de Interne markt van de EU verwacht. Deze procedure stelt zowel lidstaten als betrokken bedrijven en organisaties in staat om hun visie te geven. Deze wordt dan gebruikt voor het dialoog tussen de Europese Commissie en Europese Raad.Plantum geeft in de reactie aan dat het nationaal als GGO bestempelen van rassen een inbreuk is van het vrije verkeer van zaden en eindproducten, en dat ook het gebrek aan juridische zekerheid die voortkomt uit een onduidelijke definitie van “in vitro random mutagenese” en onzekerheden over de toepassing ervan op andere gewassen ook tot marktverstoring leidt. Daarnaast is geen reden gegeven waarom juist deze (groep van) mutagenesetechnieken aangepakt wordt. Uit literatuuronderzoek is gebleken dat mutatieprotocollen voor celsuspensies al in 1979 door de Vrije Universiteit gepubliceerd zijn. Plantum waarschuwt dat als elke lidstaat nationaal verschillende interpretaties gaat gebruiken voor Europese wetgeving er geen vrij interne markt overblijft.
Plantum heeft via een kritische brief de Europese commissie verzocht om Frankrijk ertoe te bewegen het voorstel in te trekken.
Lees hier de zienswijze van PlantumLees hier de bijdragen van andere stakeholders.
Gerelateerde artikelen
Let op hoger BTW in 2025
Per 1 januari 2025 geldt het hoge btw-tarief van 21 procent voor land- en tuinbouwzaden,...
Lees meerR&D Top 30 met hoge noteringen voor Rijk Zwaan en Enza Zaden
Rijk Zwaan en Enza Zaden scoren hoge noteringen in de R&D Top 30 en onderstrepen...
Lees meerEuropese Commissie Von der Leyen II gaat aan de slag
De nieuwe Europese Commissie is officieel van start gegaan. Dit is het tweede kabinet onder...
Lees meer